Nagytarcsa Község Sportfejlesztési Koncepciója

Nagytarcsa Község Sportfejlesztési Koncepciójának célja, hogy az abban rögzített irányelvekkel orientálja a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény valamint a sportról szóló 2004. évi I. törvényben rögzítettek szerint az önkormányzat, az oktatási intézmények, az egyesületek és egyéb sportszervezetek egymást kiegészítő tevékenységét.

A koncepció tartalmazza azokat a célkitűzéseket és a célkitűzésekhez tartozó azon feladatokat, amelyeket az Önkormányzat – mindenkori költségvetése adta lehetőségének függvényében – döntéseiben a testnevelés és a sport területén iránymutatónak tekint.

A koncepció egyik kiemelt célja, hogy a testnevelés és a sport területén működő szervezetek, egyesületek számára tervezhető környezet teremtődjön településünkön.

A koncepció elismeri, hogy a testkultúra az egyetemes kultúra része, az egészségvédelem, a rekreáció fontos eszköze, a szabadidő eltöltésének társadalmilag is hasznos módja. A sport, jelentős szerepet tölt be az ifjúság erkölcsi nevelésében, fizikai fejlesztésében, a jellem és személyiség formálásában.

Helyzetértékelés

Ma minden társadalmi fórum elismeri a testnevelés és a sport fontosságát, az ifjúság egészségmegőrzésében és nevelésében betöltött szerepét, azonban minderre egyre szűkülő anyagi források állnak rendelkezésre, az ágazat valamennyi szereplője, így az Önkormányzat számára is.

A gyermekek edzettségi, egészségi állapota az utóbbi időben tovább romlott, a rendszeresen sportoló fiatalok száma, az iskolai testnevelés presztízsével együtt csökkent, míg a mozgásszegény életmódot folytatók száma jelentős növekedést mutat.

A lakosság szabadidősportjában, a rekreációs tevékenység keretében rendszeres testedzést folytatók köre elsősorban gazdasági és társadalmi okokból szűkült, ugyanakkor megjelent egy viszonylag szűk réteg, amely felismerve a rendszeres sportolás jelentőségét, beépítette azt mindennapi programjába és anyagilag is kész áldozni rá.

A testedzést, az egészséges életmód megvalósítását kiszolgáló községi létesítmények, sportpályák, játszóterek, parkok száma valamelyest növekedett, de a korábbi létesítmények állapota tovább romlott.

Nagytarcsa Község rendelkezik a kistérségi sportfeladatok meghatározásáról és ellátásáról szóló sportkoncepcióval A sportkoncepció meghatározza a testnevelés, a szabadidő- és versenysport átfogó rendszerében érintett helyi lakosság különböző korosztályai, valamint a sporttevékenység folytatása célkitűzésével működő helyi szervezetek igényeire figyelemmel az ellátandó sportfeladatokat.

Nagytarcsa Község Sportfejlesztési Koncepciója

(2011-2016)

1.) A sport- és a testnevelés területeinek támogatása

Alapvető feladatként jelentkezik a sport- és testnevelés az alábbi területeinek Önkormányzat általi előnyben részesülése:

  • gyermek- és ifjúsági tömegsport,
  • szabadidősport,
  • utánpótlás-nevelés,
  • versenyszerű sportolás egyesületi szinten történő szakágak szerinti csoportosításának megteremtése.
  • idényjellegű sportesemények rendezvények, kupák megrendezése

a) Gyermek- és ifjúsági tömegsport

Az iskolai sport magában foglalja az oktatási és nevelési intézmények tanulóinak testnevelési és sporttevékenységét, a tanórai és a tanórán kívüli, iskolában végzett sporttevékenységet éppúgy, mint az iskolán kívüli keretekben végzett testgyakorlást, testedzést és játékokat, túrákat, táborokat, mozgásos alkalmakat. Fontos a tanulók egészségének megőrzése, biológiai fejlődésük elősegítése, ennek részeként sportos életmódra, rendszeres fizikai aktivitásra nevelésük, továbbá a rendszeres sportolás és versenyzés iránti igényük felkeltése.

b) Szabadidősport

A szabadidősport területén gondoskodni kell a város lakossága egészséges életfeltételeinek biztosításáról, a közösségi tulajdon adta lehetőségek minél hatékonyabb kihasználásáról. Ehhez kapcsolódóan lehetővé kell tenni az önkormányzati tulajdonban lévő sportlétesítmények, iskolai tornatermek, sportudvarok lakosság számára történő hétvégi, tanítási szünidei minél szélesebb körben történő igénybevételét.

d) Utánpótlás-nevelés

Az Önkormányzat felelőssége, hogy költségvetésében az utánpótlás korosztály sporttevékenységének támogatására az általa biztosított anyagiak valóban e területen kerüljenek felhasználásra.

Az utánpótlás–nevelés szempontjai között kell szerepelnie annak a célkitűzésnek, hogy eszközrendszerével kiválassza a legtehetségesebbeket és eljuttassa őket az élsport, versenysport területére, a kevésbé tehetségeseknek pedig késztetést adjon az egész életen át tartó sportos, egészséges életmód folytatására.

e) versenyszerű sportolás egyesületi szinten történő szakágak szerinti csoportosításának megteremtése.

  • Labdarugó Szakosztály, serdülő, ifjúsági, felnőtt
  • női, férfi csapatok
  • kispályás labdarúgás (20×40 m-es labdarúgó pályán
  • nagypályás labdarúgás
  • strandlabdarúgás
  • kézilabda szakosztály, serdülő, ifjúsági, felnőtt
  • női, férfi csapatok
  • strandkézilabda
  • röplabda szakosztály, serdülő, ifjúsági, felnőtt
  • női, férfi csapatok
  • strandröplabda
  • kosárlabda szakosztály, serdülő, ifjúsági, felnőtt
  • női, férfi csapatok
  • tenisz szakosztály, serdülő, ifjúsági, felnőtt, szenior

f.)  idényjellegű sportesemények rendezvények, kupák megrendezése

Különös tekintettel:

  • strand kézilabda,
  • strand foci,
  • strand röplabda.

2) Sportvagyon

Az Önkormányzat felelős a tulajdonában lévő sportvagyon működtetéséért, fejlesztéséért. Korszerű létesítményháttér nélkül ma nem lehetséges sikeres versenysport, de nélküle az egészségmegőrzést biztosító szabadidősport sem éri el célját.

3) Kapcsolatok

A sport, különböző területei közötti – úgy, mint az iskolai testnevelés, diáksport, szabadidősport és a versenysport, illetve az e területen dolgozó sportvezetők, testnevelő tanárok, óvodapedagógusok, sportpályát üzemeltető cégvezetők, alapítványok.

Fel kell tárni és ki kell használni a testvér- és partnervárosi kapcsolatokban a sport területén rejlő lehetőségeket (csereprogramok, sportszakmai konzultációk, stb.).

Elő kell segíteni az iskoláskorú sportolók port szervezetekbe történő folyamatos irányítását, valamint a tehetséges vidéki sportolók városi sportegyesületekhez történő orientálását, illetve kihasználni Budapest közelségét, és együttműködési szerződést kötni fővárosban működő sport klubokkal, annak érdekében, hogy a nagytarcsai sportélet minél előbb fellendüljön és teret biztosítson tehetséges, vagy csak sportolni vágyók számára.

4) Célok

Az oktatási intézmények vezetőit ösztönözni kell a meglévő sportcélú kapacitások maximális kihasználására, különös tekintettel a pihenő- és munkaszüneti napok, valamint az iskolai szünidők tekintetében.

Előnyben kell részesíteni:

  • az általános iskolások úszás-oktatását. El kell érni, hogy az általános iskola 4. évfolyamának elvégzéséig, valamennyi diák meg tanuljon úszni, amelyhez ki kell alakítani a tantervi úszás-oktatást,
  • a sportinfrastruktúra fejlesztését,
  • a sportélet színesítését, szabadidősport bővítését.

Nagytarcsa, 2011. március 28.

Rimóczi Sándor Vilmos sk.
Polgármester

Solymosi Beáta sk.
Jegyző