AZ IVÓVÍZ NAGY KINCS, NE PAZAROLJUK!

Feltehetően a nyár folyamán még több, az elmúlt hetekben is tapasztalható hőhullámban lehet részünk. Ebben az időszakban nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel és ugyanakkor a tudatos, megfontolt vízhasználat!

Annak érdekében, hogy a következő időszakban is folyamatosan rendelkezésünkre álljon a csapvíz, a Fővárosi Csatornázási Művek kéri a lakosság együttműködését a vízzel való takarékosságban.

A felhasználás számokban kifejezve:

Nagytarcsa 2025. január havi napi átlag vízfelhasználása 962 m3 volt, az áprilisi 1151 m3, a júniusi már naponta átlagosan 1936 m3, mely megközelítőleg napi 1000 m3-rel több, mint a téli időszakban felhasznált víz, ezzel a vízmennyiséggel 5 db nagytarcsai víztornyot lehetne megtölteni naponta, 2 nap alatt fel lehetne tölteni vele a Széchenyi fürdő kültéri medencéit, vagy egy hónap alatt ¾-ig meg lehet tölteni a Gellérthegyi víztározó két medencéje közül az egyiket.

Munkatársaink folyamatosan dolgoznak azon, hogy az ellátás zavartalan legyen, de a túlzott vízfelhasználás a rendszer túlterheltségéhez vezethet, mely rövidebb, de akár hosszabb ideig tartó vízhiánnyal is járhat.

Hogyan segíthet a lakosság?

Locsolásra lehetőség szerint használjunk összegyűjtött esővizet, vagy otthoni fúrt kutat.

Igyekezzünk a locsolást a nappali csúcsidőszakon kívül végezni, este 23:00-03:00 között, így kevésbé terheljük a rendszert és nagyobb eséllyel kerülhető el egy esetleges csúcsidei vízhiány és a kisebb párolgási veszteség miatt hatékonyabb is.

Fentiek mellett igyekezzünk csökkenteni a locsolásra szánt vezetékes víz mennyiségét, illetve a locsolás gyakoriságát.

A nagy vízfelhasználással járó időszakokban mellőzzük az utak, járdák csapvízzel történő pormentesítést, illetve hűtését, mert az így felhasznált víz jelentős terhelést okoz a rendszernek és a gyors párolgás miatt nem túl takarékos felhasználási módja az ivóvíznek.

A medence töltésénél vegyük figyelembe, hogy feltehetően velünk együtt mások is ezt teszik, így próbáljuk fokozatosan, több napra, akár egy hétre elosztva feltölteni a medencét, így csökkentve a rendszer időszakos csúcsterhelésén, valamint próbáljunk gondoskodni annak tisztántartásáról, hogy lehetőség szerint egy idényben csak egy alkalommal kelljen feltölteni azt.

A víz olyan kincs, amely nem áll korlátlan mennyiségben rendelkezésünkre, ezért érdemes takarékoskodni vele, hogy hosszútávon is biztosítható legyen az ellátás.