Tisztelt nagytarcsai lakosok!
Örömmel értesítem Önöket, hogy lezárultak az orvosi és védőnői ellátással kapcsolatos felmérések, és ezzel együtt a kiértékelések is elkészültek, amelyek közül az első részt az alábbiakban olvashatják.
A felmérést két platformon tette közzé a Humán Bizottság. Az egyik a Nagytarcsa újság, amelynek keretein belül 2600 példányban jelent meg. A szerkesztésben és megjelentetésben nagy segítségünkre volt Heltai Csaba, ezúton is szeretnénk megköszönni a munkáját. A másik felület pedig Nagytarcsa Önkormányzatának hivatalos Facebook-oldala volt.
A háziorvosi ellátás felmérésében 269 fő, a gyermekorvosi ellátás felmérésében 116 család, míg a védőnői szolgálat felmérésében 87 család vett részt.
Válaszok az egészségügyi ellátásról – 1.rész
A háziorvosi ellátás
A háziorvosi ellátás kérdőíve volt a legnépszerűbb a lakosok között, erre érkezett be a legtöbb online- és papír alapú kérdőív.
Az ellátás jelenleg két körzetben valósul meg Nagytarcsán. Az első körzetben Dr. Dutka Edina háziorvos és Drenyovszki Mihályné asszisztens, míg a második körzetben Dr. Salamon Ilona háziorvos és Faludi Gáborné asszisztens végzi munkáját. A 2024. évi éves orvosi beszámolók alapján az I. körzethez 2551 fő, míg a II. körzethez 1778 fő tartozik.
Demográfia
A felmérést kitöltő lakosok (269 fő) körülbelül 61%-a tartozik a II. körzethez és a válaszadók közel 60%-a 50 év alatti. (1. és 2. ábra)
A 3. ábrán látható, hogy az egyes korcsoportok milyen gyakorisággal látogatják az intézményt. Jól látható, hogy a kitöltők nagy része negyedévente vagy még ritkábban veszi igénybe a szolgáltatást.
Nyitvatartási idő
A kitöltők 21%-a elégedett a jelenlegi nyitvatartási idővel, 46% szerint lehetne hosszabb vagy rugalmasabb, 31% nagyon nem elégedett, a többi felmérésben résztvevő nem nyilatkozott. A résztvevők átlagosan 3,16-ra értékelték az 1-től 5-ig terjedő skálán.
Kapcsolattartás
Elmondható, hogy a felmérésben résztvevőknek nincs jó tapasztalata a rendelővel való kapcsolattartással. Telefonos kapcsolattartást 2,37-re, az e-mailen keresztül megvalósuló kommunikációt 3,31-re, és a személyes kontaktálást 2,80-ra értékelték. A legtöbben telefonon (236 fő), míg e-mailen keresztül jóval kevesebben (181 fő) próbáltak meg kommunikálni a rendelővel.
Rendelő véleményezése
A felmérésben résztvevők 21%-a gondolja úgy, hogy a rendelő higiénikus, míg 59%-a úgy látja, hogy lehetne tisztább és 18% egyáltalán nem elégedett a higiéniával. Az értékelések átlaga 3,42.
A rendelő felszereltségével voltak leginkább megelégedve a felmérésben résztvevők. Nagyrészt közepes fölötti értékek jellemzőek, átlagosan 3,82-re értékelték – a válaszok módusza is 5. A kitöltők 33%-a korszerűnek tarja a rendelőt, míg 54%-uk igényelne kisebb-nagyobb fejlesztést. A 4. ábrán is jól látható, hogy a válaszadók az ellátás minőségének javulását igénylik elsősorban. Továbbá az is látható, hogy örülnének egy online időpontfoglaló rendszernek és rövidebb várakozási időnek is.
Ellátás minősége
A 4. diagrammból kiderül, hogy a kitöltők nagyrésze (86,6%) szeretné, ha az orvos és beteg közötti kommunikáció javulna. Ehhez hasonlóan a betegekre fordított figyelem a legkritikusabb a felmérésben résztvevők szerint, ugyanis az 1-től 5-ig tartó skálás kérdések közül ez a kérdés kapta a legrosszabb értékelést (átlag: ~ 1,83, módusz: 1). A válaszadóknak csak az 5%-a volt megelégedve a rájuk fordított figyelemmel, 18,5% szerint több figyelmet kellene fordítani a betegekre és 75% egyáltalán nem elégedett.
Az 5. és 6. diagramon látható a doktornők, valamint az asszisztensek betegekhez való hozzáállása a válaszadók szerint. Az ábrákat vizsgálva az első, amely feltűnő lehet, hogy a két grafikon szinte szöges ellentétben áll egymással. A kitöltők java része úgy gondolja, hogy az orvosok többnyire udvariatlanok és türelmetlenek, míg az asszisztensek nagyon kedvesek és segítőkészek a betegekkel.
A problémák gyakoriságára irányuló kérdésnél nagyrészt közepes vagy afölötti értékek jellemzőek, ez arra utalhat, hogy a válaszadók szerint az átlagnál gyakrabban fordul elő kisebb – nagyobb probléma. A kitöltők 53%-a gyakran tapasztal problémát, 36,5% néha-néha és 9% sosem tapasztal problémát.
Összességében az ellátásról kialakított általános vélemény az, hogy nem megfelelő. Ezt mutatja az is, hogy az értékelések átlaga ~ 2,12 míg módusza 1-es értékelésű. 65,5% szerint nagyon rossz minőségű az ellátás, 30% szerint lehetne rajta javítani, 4% szerint kiváló és 0,5% nem nyilatkozott.
Javaslatok
A kérdőív keretein belül lehetőség nyílt a lakosok számára javaslatot tenni az önkormányzatnak az ellátás javításának érdekében. A válaszadók közül 163 fő írt egy vagy több javaslatot, megjegyzést és/vagy véleményt. Ezeknek a javaslatoknak a legnagyobb része (63%) a doktornők leváltására ösztönzi az önkormányzatot. Sok megjegyzés érkezett a kommunikációra vagy épp annak hiányára, valamint a telefonos kapcsolattartásra és a rendelési időre. Ezenfelül többen jelezték az igényt online időpontfoglalás lehetőségére, még egy asszisztens alkalmazására, egy egészségház létesítésére és az ellátás javítására. Végezetül volt jó néhány köszönetnyilvánítás is, melyben a kitöltők elismerték az asszisztensek kemény munkáját.
Zárás
Szeretnénk megköszönni mindazoknak, akik részt vettek a felmérésben. A válaszok sokat segítenek abban, hogy jobban megértsük a helyi igényeket és megismerjük a fennálló problémákat. Bízunk benne, hogy a jövőben még több lakost hallgathatunk meg, hiszen mindenki véleménye számít! Hisszük, hogy Nagytarcsa lassan elindul a fejlődés útján.
A felméréssel vagy kiértékeléssel kapcsolatos kérdések és észrevételek esetén bátran keressenek minket. A Nagytarcsa újság következő havi lapszámával érkezik az értékelések 2. része. A jövőben további, hasonló jellegű felmérésekre számíthatnak. Felkészül a fogorvosi- és a szociális ellátás.
Hajrá Nagytarcsa!
Köszönettel,
Humán Bizottság